A CYEP már Credit Int. lett de igen, erről van szó. Ha fekete öves vagy és megéri, akkor a fennmaradó (20-15=)5%-ot visszaigényelheted az ír adóhatóságtól. Rakat papír>>NAV>>Rakat papír posta írországba. Mindent kiszámolni, EUR-ban. Mi nem foglalkoztunk vele, ősszel gyereket elküldtem a NAV-hoz adóilletőségigazolást pecsételtetni, majd IBIE-nek elküldve, így be is számoltuk a magyar 15%-ba és még kellett is ráfizetni a NAV felé. De a visszaigénylésre Itt a leírás: https://www.ibkrguides.com/kb/irish-tax-withholding-reclaim-process.htm
Sziasztok! Tudna valaki segíteni, hogy a tax doksik között mi ez az IBIE által kiállított Certificate of Income Tax Deducted, ami egész évre vonatkozik elvileg? Azt feltételeztem, hogy ez a CYEP kifizetésekből vont forrásadóról szól, mert 20%-ot mutat (nem jelentettem le sajnos az adóilletőséget), de az összeg nem stimmel(?)
TBSZ-nél nem kell bevallanod, ha csak nem törted fel idő előtt. Nézd meg a régi IBCE-s adókimutatást, hátha ott szerepel a VNA osztalék, de dolgod nem lesz vele.
Tax statementben akkor is kell szerepelnie, annál is inkább mert a Vonovia, mint német cég, levont forrásadót az osztalék után (ők nem foglalkoznak a TBSZ-szel vagy az adóilletőséggel, hanem levonják a kb. 27%-os forrásadót már cég szinten, azaz ez nem az IBIE/CE-n múlik). Én arra tippelek, hogy az account szám körüli változás (U******) lehet a megoldás, azaz még az IBCE-res számra kaphatta az osztit, mert június elején volt osztalékfizetés, ha jól látom. Ugye most a magyarok két tax statementet kapnak mert két ügyfél szám van/volt 2024-ben, amire kaptak kimutatást. Külön van adókimutatás az IBCE-re és az IBIE-re is. Tehát az osztaléknak szerepelnie kell valamelyikben (szerintem a régi U****** számon lesz). Sőt, a TBSZ és a nem TBSZ számla kimutatása nem hiszem hogy különbözik, mert az IBIE sem von le adót se árfolyamnyereség után, se semmi után a normál számlán sem. Az osztalék után a cég vonja le a forrásadót mindenkinél, egyedül a számlán tartott pénz utáni kamat után von le forrásadót aki nem küldött adóilletőségigazolást az IBIE-nek, de ahogy hallom TBSZ-re nem ad amúgy sem számlapénz utáni kamatot az IBIE, mint ahogy tőkeáttételes vétel sincs. Tehát nem látom okát, hogy miért ne szerepeljen az osztalék az adókimutatásban, akár TBSZ akár nem.
Adóbevallás: van német Vonovia (VNA) részvényem TBSZ-en ami után elvileg kaptam is valamennyi osztalékot, de ez a statementből egyértelműen nem derül ki, nincs a VNA-ról külön sor, csak mint ország (Germany) és más német osztalékos részvényem nincsen. Ezt most be kell vallanom vagy sem? Hiába is ha nem kell, miért nincs rajta a tax statementen?
Röviden: írd be a 218-as sorba a veszteség adóját és jegyezd fel, hogy ez az összeg jövőre (25SZJA) a 217-es sorba fog "hátrébb" kerülni. 26SZJA-ban, pedig a 216-os sorba kerül a fennmaradt kiegyenlítési összeg, remélhetőleg 0 forinttal, ami azt jelenti, hogy kinulláztad az adókiegyenlítési keretedet. Sokkal áttekinthetőbb lesz így és a NAV is jobban átlátja, ha vezeted az adókiegyenlítési részt mindig.
Ha korábban (előző 2 évben) sem volt nyereséged, amivel szembeállíthatnád az idei veszteségedet, akkor nem kell. Ha volt nyereséged előző évben, akkor viszont be kell írni a 213. sorba a tavalyi évi nyereség adóját (!) (nem adóalap), be kell írni a 218. sorba az idei évi veszteséged adóját (!) (nem az adóalapot!) és akkor a 220. sorban kitöltődik a kettő közül a kisebb adat. Azaz ha tavalyi nyereséged volt , mint az idei veszteség akkor a 75-76. sorokban meg fog jelenni az idei veszteséged miatt "visszaigényelhető" adód, ha meg az idei veszteséged volt nagyobb, akkor nyilván csak a tavaly megfizetett adód összegéig "igényelheted vissza" az adót (pontosabban csökkenteni tudod az adófizetési kötelezettséged) .
Sziasztok! Osztalékokat hogy kezeli a rendszer? Pl.: Német Mercedes ex div date may 9. Dividends receivable-nél van egy összeg, feltételezem az, amiből már levonták a helyi adót. Ezt általában mennyi idő után írják jóvá? Különbözik ez az időtartam adott országok között?
Az csak jó, neked is ha kitöltöd, mert így jövőre a 212-218-as sorokban szépen FIFO módszerrel vezetheted az adókiegyenlítést és nem kell már a 172. sort nézegetni és számolgatni 1-2 évre visszamenőleg. Én javasolni szoktam, hogy excelben -amikor igénybeveszed az adókiegyenlítést- vezesd, hogy az adott évre vonatkozóan mennyi részt vettél igénybe az adókiegyenlítéshez és mennyi rész maradt fent még. Mi mindig beírjuk a 212-218-as sort, akkor is ha adott évben nem vesszük igénybe az adókiegyenlítést. Másik eshetőség, hogy ha 2023-ban volt befizetett ETÜ adód, akkor vissza is igényelhetsz pénzt. Ezért is érdemes aktívan vezetni a 212-218-as sort minden évre vonatkozóan.
Sziasztok! ETÜ veszteségem keletkezett 2024-ben. Ez beírtam a 172. sorba. A 218-as sort is kötelezően ki kell töltenem, ahhoz, hogy jövőre igénybe vehessem az adókiegyenlítést? "218. A 2024. évre vonatkozó bevallás 172. sorának 2024. évi veszteség mezőjéből figyelembe vehető összeg 15%‑a " Vagy ezt most nem kell kitölteni, tekintve, hogy a 2024-es évben nincs ETÜ után fizetendő adó?
Azt nem tudod véletlenül, hogy a kereskedési költségek azok bele vannak számítva a kapott hungaarian tax statement-be? Úgy tudom, hogy ezeke illetve az adatelőfizetések elszámolható költségek. köszi
Ha van TBSZ számlád valahol és azon részvény ami osztalékot fizetett azt nem látod az összesítésekbe és nem adóköteles mert nincs levont adó róla. hiába kaptál róla a cégtől elszámolást.
A részvények külső letétkezelőknél vannak. Ha csődbe menne az IBKR, akkor egy másik cég átveszi az ügyfeleket és a letétkezelőnél lévő részvényekhez nem nyúlnak.
Az IBKR megkapja a felhasználók nála tartott részvényei után a teljes osztalékot, amit aztán szétoszt. Az osztalékot adó cégnek semmit nem kell erről tudnia.
Oké, de akkor ez így rendben van? Pl. ha osztalékfizetésre kerül sor, akkor honnét fogja tudni a cég, a rendszer, akármi, hogy kinek mennyit kell jóváírni? Valahol csak meg kell lenni a befektetett cégnél is, hogy az IBKR blokk mögött milyen szervezetek, magánszemélyek vannak. Vagy rosszul gondolom?
Érdekes,hogy nekem pl. nem küldtek semmit sem a NAV-nak.Pedig IBCE-nél kezdtem,és lett volna küldendőjük.Mondjuk nem mintha bánnám,mert úgy látom ,elég random szolgáltatnak infót.Így legalább a beküldöttet nem kell javítanom,ami valószínű ellenőrzésre adhatna okot.
Az IBIE semmilyen adatot nem küldött a NAV-nak, nemhogy az APEH-nak:), mivel hogy külföldi szolgáltató az IBIE. IBCE küldött adatokat a NAV-nak az tekinthető meg csak a tervezetben.
Igen ezt tudom, pont az SZJA kiegészítést akartam elkészíteni, de a IBIE által készített tax statement-ben és az SZJA tervezetben minden adat stimmel, kivéve az osztalékokat (de az nagyon nem egyezik meg), és nem tudom, hogy valami elkerüli a figyelmem az osztalékokkal kapcsolatban, vagy hibás adatszolgáltatás lehet? Úgy tűnik nem úszom meg az APEH-os egyeztetést.
Sziasztok! Tud arról valaki valamit, hogy az IBKR rendesen továbbítja-e a KELER zrt-nek a részvényvásárlásokról az adatokat? Másik topikban felmerült, hogy az IBKR ezt nem teszi meg. A cégnek (amibe befektettem) már írtam ez ügyben, de válasz még nem érkezett.
2024 júliusig IBCE, onnantól IBIE a szolgáltató. Ehhez két különböző U****** ügyfélszám tartozik és lehet közte váltogatni. Mind a kettő ügyfélszámlához tartozik teljes Tax Statement, éves adókimutatás 2024-re. IBCE mint belföldi kifizető küldte meg az adóadatokat a NAV-nak. IBIE által megküldött adatokat kell hozzáírni az adóbevallásba, de ehhez is ugyanolyan adókimutatás tartozik, mint az IBCE-hez, csak az IBIE adatai nincsenek az eSZJA tervezetben.
Nem biztos, hogy ez van mögötte, de nekem úgy tünik, hogy a NAV-nak csak a 2024. július 31-ig szereplő adatok vannak jelentve, és ez van az adóbevallásba is. Az ír cég beolvadás miatt meg csak a 2024. augusztus 1-től adatok szerepelnek az IB által letölthető bevallás tervezetben. Amit szerintem manuálisan kell beírni (hozzáasni) a tervezetbe... Ezt majd hétfőn megkérdezem az IB-től, de sajnos nagyon valószínűnek tünik ez a verzió...
* kis kiegészítés: az ír levont forrásadóból csak 15% ÍRHATÓ be a 191 (c) oszlopba (annak ellenére is, ha 20% lett levonva az ír IBIE-nél a teljes évre), mivel az adóegyezmény miatt csak 15% számítható be maximum a magyar 15% SZJA-ba. (esetlegesen egy másik USA szolgáltató által fizetett kamat esetén kell a teljes levont forrásadót beírni -kamat esetén a 192 (c)-be- illetve 5% magyar SZJA a 183 (c)-be).
Sziasztok, IBKR-nél szeretnék Vanguard Info Tech ETF-et venni (VGT), azonban a lenti üzenet kapom. Van rá valamilyen megoldás? Köszönöm This product requires a KID in English or in a language approved for your country. Retail clients can trade packaged retail products only if an appropriate KID is available. More information is available in https://ibkr.info/node/4718 .
Az 57-es sor másra szolgál szerintem: https://imgur.com/a/1bzqqJR A külföldön megszerzett kamatot és annak adóját egyébként is a 191-es sorban kell feltüntetni az IBIE esetében: https://imgur.com/a/kZ3dxSJ Külföldi kamat esetében világos az útmutató (Az IBIE ír), hogy a 183-as sorban a még fennmaradt SZJA-t kell bevallani (ha nincs meg a 15%, ha meg van, akkor 0 lesz a c oszlop): https://imgur.com/a/CtnTGbk Sokan küldtek adóilletőségigazolást az IBIE-nek ősszel, és emiatt csak részlevonás történt. Az éves 15% SZJA-ba való beszámítás miatt az IBIE-től kapott kamat esetén egyértelműen a 183; 191-es sorokba lehet egyértelműen bevallani ezt a kamatjövedelmet. Itt lehet feltüntetni mennyit vontak le az írek és mennyit kell a NAV-nak még befizetni. Érdmes lenne mással is beszélni, mert mindenki ezekbe a sorokba vallja be a külföldi kamatot, hacsak erről nincs hivatalos állásfoglalás a NAV-tól.
Interactive Brokers
Megköszönném, ha olyasvalaki(k) aki itt kereskedik, megosztaná tapasztalatait. (költség, felület, helpdesk, utalások- pénztranszfer, ilyesmi..)
köszi,
eF